O zabezpečení objektu

 Zabezpečovací systém. Alarm. EZS. Akokoľvek to nazveme, vždy bude  neoddeliteľnou súčasťou modernej elektrickej inštalácie. V minulosti sa jednalo o prepychovú záležitosť, dnes je to však tamker nutnosťou. Pocit bezpečia je totiž základom pre spokojné fugovanie života.

 Čo takýto systém obsahuje?
Každý výrobca zabezpečovacích systémov ponúka svoje špecifické riešenia. Naša spoločnosť sa venuje systému od spoločnosti Jablotron. Základom takéhoto systémue je ústredňa alarmu, ktorá je umistnená na bezpečnom mieste v objekte. Do tejto ústredne sú zvedené všetky káble zo snímačov, internet, napájanie alarmu. V ústredni sa nachádza aj záložný akumulátor, ktorý je schopný napájať systém po dobu minimálne 12hodín v prípade, ak by sa zlodej rozhodol odstaviť alarm od elektrického prúdu. Samozrejme, pri výpadku prúdu dostaneme okamžite hlásenie o možnom narušení objektu. 

 K ústredni sa pripíjajú pomocou drátov (alebo bezdrôtovo) všetky detektory. S akými sa vieme v praxi bežne stretnúť?
■ pohybový detektor (takzvaný PIR)
■ detektor rozbitia skla
■ detektor otvorenia dverí a okien
■ detektor dymu
■ detektor horľavých plynov
■ záplavový detektor

V prípade reakcie ktoréhokoľvek detektora dostaneme okamžité hlásenie. V hlásení je vždy vidno, ktorý detektor poplach vyvolal, takže sa vieme pripraviť a operatívne reagovať. 
 Ako vidíme, tak zabezpečovací systém nie je len o zlodejoch. Sú v ňom zahrnuté aj takzvané enviromentálne javy. S tými sa v praxi stretávame omnoho častejšie ako s narušením bezpečnosti, pretože voda a oheň sú veľmi nebezpečné živle. Častým využitím je tiež využívanie záplavových detektorov v stupačkách panelových domov. V prípade zaznamenania úniku vody dostaneme o danej situáci okamžité hlásenie, poprípade pomocou programovateľného výstupu alarmu môžeme dať signál špeciálnemu ventilu, ktorý vypne prívod vody do bytu.

 Zabezpečovací systém je možné pripojiť aj na pult centralizovanej ochrany (PCO). V prípade zareagovania alarmu bude poplach okamžite oznámený aj tejto inštitúcii, ktorá za vás vykoná potrebný bezpečnostný zásah.

 Ďalšou možnosťou je využitie kamerového systému. Ten síce úplne nenahradí komplexný zabezpečovací systém, ale určite vám poskytne výborné informácie o dianí na vašom pozemku, či vašej budove. Moderné kamerové systémy využíajú takzvanú POE technológiu (Power over ethernet), čo znamená, že napájanie a prenos informácií je realizovaný jedným internetovým káblom. Táto skutočnosť značne zjednodušuje celú montáž, pretože ku každej kamere vedie iba jeden kábel a nie je potrebné umistňovať žiadne dodatočné zásuvky na napájanie. 
 Obraz z kamier viete mať k dispozícii online na smartfone či notebooku, ale taktiež na TV v obývačke a podobne. Aj v prípade kamerového systému platí, že fantázii sa medze nekladú a riešenie vám vieme nakonfigurovať presne podľa vašich požiadaviek.

 Zaujala vás téma bezpečnosti? Neváhajte nás kontaktovať a skúsime spolu navrhnúť ideálne riešenie práve pre vašu situáciu. Vypracovanie cenovej ponuky a poradenstvo budete mať vždy bezplatné.

Viac informácií nájdete na webe výrobcu alarmov Jablotron.
https://www.jablotron.com/sk/