Možnosti ovládania žalúzií

 Tieniaca technika ako žalúzie, rolety a markízy sú pri moderných domoch takmer nevyhnutnosťou. Počas roka poskytuje obyvateľom  chládok, súkromie ale aj pocit bezpečia. Základom elektricky ovládaného tienenia je nepochybne elektromotor, respektíve ich väčší počet. Pri ovládaní je potrebné zabezpečiť, aby elektromotor vykonal pohyb hore, dolu alebo zastavi. Ako je takéto ovládanie možné v praxi realizovať?

 Medzi najlacnejšie a najjednoduchšie riešenie patrí využitie špeciálneho mechanického vypínača, ktorý stlačením prepína elektrický prúd pre jednotlivé smery pohonu. Takýmto vypínačom ovládame vždy iba jeden obvod naraz. Jedna páčka slúži na pohyb jedným smerom, druhá opačne a pri neutrálnej polohe pohon zastaví. Do vypínača je štandarne dovedený napájací kábel a z vypínača vystupuje 

 Ďalšou z populárnych možností je využitie diaľkového ovládača. Rolety sú v tomto prípade napájané stálym napätím 230V, v ideálnom prípade isteným samostatným ističom. Ovládanie je zabezpečené diaľkovým ovládačom dodávaným výrobcom. V každej izbe je samostatný diaľkový ovládač slúžiaci pre konkrétne žalúzie. Aj v tomto prípade je však jedným ovládačom ovládaná jedna miestnosť a nie je možné realizovať centrálne ovládanie v celej domácnosti

 Najmodernejšou a najzaujímavejšou možnosťou je využitie SMART prvkov. Či už sa rozhodneme pre prvky týkajúce sa iba žalúzií, alebo pre celú domácnosť, otvorí sa nám veľa nových možností. Pri SMART komponentoch je možné s tieniacou technikou robiť veľa zaujímavých možností, ako napríklad:
  • kombinované ovládanie tlačidlami a smartfonom z akéhokoľvek miesta
  • automatické ovládanie podľa úrovne slnečného osvetlenia
  • automatická ochrana pri silných nárazoch vetra
  • spolupráca s alarmom (vytiahnutie žalúzií pri poplachu a následné rozsvietenie všetkých svetiel)
Neviete pre akú možnosť sa rozhodnúť? Neváhajte nás kontaktovať a my vám navrhneme riešenie presne podľa vašich požiadaviek.

www.taphome.sk